FIBA Europe Mini-basketball Convention 2018 Porto 2.-3.6.2018

Letošní setkání minibasketbalové Evropy se uskutečnilo ve dnech 2.-3.6.2018 v krásném přístavním městě Porto. Za českou stranu se konference zúčastnili Jiří Novotný (ČBF) a Ivo Rizák (BK Sojky Pelhřimov). Konference byla zaměřena na minibasketbal, tedy pro kategorie U13 a níže. Konference se opět zúčastnilo velké množství zástupců evropských basketbalových federací a také hosté z Mexika, Maroka, Austrálie a Srí Lanky. Vzrůstající celosvětový význam minibasketbalu podtrhla účast významných činovníků v čele s prezidentem FIBA Horacio Muratorem, dále pak prezidentem FIBA Europe Turgay Demirelem a prezidenten komise mládeže FIBA Europe Asteriosem Zoisem.

Program byl velmi zajímavý a rozdělen na praktickou část, která probíhala v sobotu v tělocvičně a na teoretickou část, která probíhala v neděli v konferenčním sále hotelu.

Sobota 2.6.2018

 Program začínal úvodními proslovy činovníků FIBA, kteří zdůraznili důležitost rozvoje a podpory minibasketbalu pro budoucnost basketbalu. Po úvodních slovech následovala praktická část, která měla 3 témata..

1.  Continues Game –  portugalský trenér Joao Ribeiro představil na jednoduchých hrách 2na2 3na2 3na3 základní principy pro "Decision-making" a to jak v obraně tak i útoku. Zmínil zde jednoduché principy v rozhodování hráčů na hřišti. Při nácviku by se pak nemělo jednat o nějaké drily, ale spíše o hry, při kterých se musí hráči rozhodovat.

2.  Turn off Your GPS Coach –"making mini-basketball players think for themselves" – v druhé části se představil španělský trenér Sergio Lara-Bercial, který nyní působí ve Velké Británii. Tato část byla velmi inspirativní a jak už z názvu vyplývá jednalo se opět o ukázku jak pracovat s dětmi, tak aby se rozhodovaly samy a nebály se dělat chyby. Což považuji v dnešní době za jeden z nejdůležitějších bodů, na který bychom se měli v rozvoji minibasketbalu zaměřit.

3.  Enjoying Mini-Basket and Building Development Drills for Mini – závěrečnou část vedl další portugalský trenér San Payo Araújo a opět se jednalo o velmi zajímavou ukázku práce s dětmi,které by měly být ve středu našeho zájmu. Při všech cvičeních byl kladen důraz na to aby byla pestrá a děti nenudila a zároveň je rozvíjela.

Celým prvním dnem se táhla myšlenka, že děti by měly být ve středu našeho zájmu. Snažit se najít jejich zájmy a potřeby a zapálit v nich vášeň pro basketbal. Při trénincích hodně využívat her při kterých budou muset dělat rozhodnutí a my jako trenéři by jsme jim měli pomoci najít ta správná rozhodnutí. Rovněž je důležité, aby děti neměly strach z chyb. Protože kdo nedělá chyby, ten se nemůže zlepšovat.

Sobotní večer byl zakončen velmi příjemnou slavnostní večeří, při které byl čas na neformální diskuse o minibasketbalu v jednotlivých zemích.

Neděle 3.6.2018

Nedělní program se odehrál v konferenčním sále hotelu a skládal se z několika přednášek.

1.  IBF (International Basketball Foundation) Presentation – ředitel IBF Florian Wanninger představil tuto nadaci, která má za cíl podporu basketbalu dětí ve věku 5-12 let po celém světě. Snaha o zvýšení počtu hráčů, fanoušků a podporovatelů  basketbalu. Podpora basketbalových organizací na lokální úrovni. Podpora pořádání festivalů a symposií. V pilotních projektech zatím zapojeny – Maroko, Srí Lanka, Mexiko a Austrálie. Představitelé těchto basketbalových federací pak měli krátkou prezentaci fungování minibasketbalu v jejich zemích.

Prezentace IBF ke shlédnutí ZDE

2.  Mini-Basketball in Portugal – zástupci portugalské federace krátce představili fungování minibasketbalu v Portugalsku. Systém certifikací oddílů. Pořádání mini festivalů a jamboree.

Prezentace FPB ke shlédnutí ZDE

3.  Italian Basketball Federation new project for mini-basketball – italští zástupci představili nový projekt "Walking together" , který je zaměřen na menší oddíly a basketbalové školy. Jedná se o podobný projekt jako u nás probíhající projekt CAR TEAM CBF.

Prezentace FIP ke shlédnutí ZDE

4.  Creating Positive Environments for Children in Sport–The iCoachKids Pledge – závěrečnou přednášku měl opět Sergio Lara-Bercial, který přestavil projekt iCoachkids. Tento projekt má pomoci trenérům vytvářet pro děti pozitivní prostředí  ve sportu. Není zaměřen jen na basketbal, ale obecně na sport. A za cíl si dává, aby se co nejvíc dětí zapojilo do sportování a hlavně u něho zůstalu a to v jakékoliv pozici (rozhodčí, trenéři, podporovatelé atd.. 

Perezentace (otázky k prezentaci The iCoachKids Pledge) ke shlédnutí ZDE

 

Závěrem bych chtěl poděkovat ČBF, že jsem se mohl zúčastnit této konference. Byla velmi přínosná a inspirativní. Ačkoliv se v průběhu přednášek vůbec neřešila pravidla minibasketbalu a z neformálních rozhovorů je zřejmé, že každá federace si je řeší individuálně, nedá mi to a uvedu zde několik návrhů, kterými bychom se dle mého názoru měli zabývat.

– změna počtu hracích období a hracího času (např. 6-8 čtvrtin a hrubý čas)

– v mini vyhazování ze zázemí bez účasti rozhodčího

– pravidlo obranných 3 vteřin nahradit ohodnocením střel mimo vymezené území za 3 body, jednoduchá změna, která nejenom, že donutí obranu se vytáhnout, ale bude motivovat děti k častější střelbě a častějšímu doskakování

–  zavedení míče velikosti 6 pro kategorie U13, U14

– v kategoriích U11 a U12 zakázat zdvojování

Určitě by se našlo mnoho dalších věci, které by stály za úvahu. Snažil jsem se napsat jen ty, z mého pohledu, nejdůležitější. Myslím že je nutné otevřít diskuzi na tato témata, protože pojetí basketbalu   prošlo v poslední době velkými změnami a je třeba na ně reagovat.

 

Zpracoval: Ivo Rizák