Ohledédnutí za finálovými turnaji U13

O druhém květnovém víkendu se dohrávaly Festivaly a Národní finále minižáků, tentokrát v nejstarší minižákovské kategorii U13. Národní finále se odehrály pro chlapce v Pelhřimově a pro dívky v Chomutově, Festival chlapců hostila Litomyšl a Festival dívek se konal v Brandýse nad Labem. Jak tyto turnaje dopadly?

 

Na Národní finále do Pelhřimova přijelo tradičně dvanáct chlapeckých týmů, které byly rozděleny do čtyř skupin po třech. Nejlepší dva celky vždy postupovaly do play off, třetí týmy odehrály skupinu o 9.-12. místo.

 

Ze skupiny A postoupila z prvního místa NH Ostrava, druhá skončila BC Vysočina a ani dvakrát nastřílených 39 bodů nepomohlo domácím Sojkám Pelhřimov k postupu do play off. Ve skupině B kralovali Tigers České Budějovice, druzí skončili Grizzlies Plzeň a bez výhry skončil třetí celek Ústí nad Labem. Skupina C pomohla k postupu do play off BŠ Tygrům Praha, druhá skončila BA Nymburk a třetí Josefov. A v poslední skupině D zvítězily dvakrát Pardubice, druzí skončili s jednou výhrou Snakes Ostrava a třetí místo zbylo na Olomouc.

 

Skupina o 9.-12. místo nabídla spoustu vyrovnaných zápasů, nejlépe z ní vyšel tým Olomouce, který si připsal tři výhry a skončil devátý. Hned za Olomoucí skončilo desáté Ústí nad Labem, jedenáctá příčka připadla domácím Sojkám a dvanáctí skončili Baskeťáci z Josefova. 

 

Ze čtvrtfinále prošly do boje o medaile týmy BC Vysočina (výhra nad Tygry Praha 57:41), Grizzlies Plzeň (výhra nad Pardubicemi 51:49), NH Ostrava (výhra nad Nymburkem 70:41) a Tigers České Budějovice (výhra nad Snakes Ostrava 68:34).

 

Poražení čtvrtfinalisté si to pak rozdali o 5.-8. místo a v této části pavouka to nejlépe šlo basketbalistům BŠ Tygři Praha, kteří přehráli Nymburk i Pardubice a skončili pátí. Šestý skončil Nymburk, sedmé Pardubice a osmí Snakes Ostrava.

 

Pavouk o medaile byl jasnou záležitostí Tigers České Budejovice, kteří bez problémů zvládli své semifinále i finále a získali zlaté medaile. Druhá skončila Ostrava, které si sice poradila v semifinále s Vysočinou, ale ve finále nestačila na Tigers 50:69. Poražení semifinalisté si to rozdali o třetí místo a po výsledku 64:51 slavili Grizzlies Plzeň, bramborová medaile zbyla na Vysočinu.

 

ALL STAR turnaje 

 

Matěj Danko (BC Vysočina)

Ondřej Jílek (BA Grizzlies Plzeň)

Filip Mák (TIGERS České Budějovice)

Petr Chadima (NH Ostrava)

Mikuláš Zahořík (BŠ Tygři Praha)

 

MVP turnaje

 

Jakub Šimonek (TIGERS České Budějovice)

 

Hráč dle hráčů

 

Kevin Humpál (TIGERS České Budějovice)

 

Nejlepší obránce

 

Jakub Mršták (NH Ostrava)

 

Konečné pořadí

 

1. TIGERS ČESKÉ BUDĚJOVICE (NEJUŽITEČNĚJŠÍ HRÁČ FRANTIŠEK SUCHÁNEK)

2. BA GRIZZLIES PLZEŇ (NEJUŽITEČNĚJŠÍ HRÁČ PAVEL POLÁČEK)

3. NH OSTRAVA (NEJUŽITEČNĚJŠÍ HRÁČ KRYŠTOF KUDĚLKA)

4. BC VYSOČINA (NEJUŽITEČNĚJŠÍ HRÁČ FRANTIŠEK BERAN)

5. BŠ TYGŘI PRAHA (NEJUŽITEČNĚJŠÍ HRÁČ VÁCLAV SKŘIVÁNEK)

6. BA NYMBURK (NEJUŽITEČNĚJŠÍ HRÁČ RICHARD DITRICH)

7. BK SYNTHESIA PARDUBICE (NEJUŽITEČNĚJŠÍ HRÁČ ONDŘEJ KREJČÍK)

8. BK SNAKES OSTRAVA (NEUŽITEČNĚJŠÍ HRÁČ MATYÁŠ VÍTEL)

9. SK UP BCM OLOMOUC (NEUŽITEČNĚJŠÍ HRÁČ PAVEL KAŠTIL)

10. BK SLUNETA ÚSTÍ NAD LABEM (NEUŽITEČNĚJŠÍ HRÁČ JAN DAVID)

11. BK SOJKY PELHŘIMOV (NEUŽITEČNĚJŠÍ HRÁČ MARTIN STRAKA)

12. BASKEŤÁCI TJ SOKOL JOSEFOV (NEUŽITEČNĚJŠÍ HRÁČ MICHAL PROUZA)

 

 

Ve stejném hracím systému se hrálo i Národní finále dívek v Chomutově. Tam ze skupiny A postoupil z první příčky tým Hradce Králové, z druhého místa postoupily brněnské Žabiny a třetí skončilo Ústí. V „béčku“ se nejvíce dařilo domácím Levharticím Chomutov, druhá skončila SBŠ Ostrava a třetí nepostupové místo zbylo na Sadskou. Extrémně vyrovnaná byla skupina C, kde se všechny celky zapsaly do tabulky jednou výhrou a jednou prohrou a rozhodnout tak muselo skóre ze vzájemných zápasů. Nejlépe na tom byly Karlovy Vary, které skončily první, druhý skonči tým Tygři Praha a smolné třetí místo zbylo na Strakonice. A nakonec ze skupiny D prošly dál minižačky HB Basket s dvěma výhrami, druhý skončil Jičín a třetí Olomouc.

 

Sobotní program začal čtvrtfinálovými duely, ze kterých se vykrystalizovali účastníci soubojů o medaile. Dál prošly celky Hradce Králové (výhra 67:32 nad Tygry Praha), Chomutova (výhra 58:30 nad Jičínem), Karlových Varů (výhra 57:51 nad Žabinami) a HB Basket (výhra 49:40 nad Ostravou). Ve večerních semifinálových bitvách se rozhodlo o finalistkách, kterými se staly týmy Hradce Králové (výhra 71:41 nad Chomutovem) a HB Basket Praha (výhra nad Karlovými Vary 37:33).

 

Mezitím se třetí týmy ze základních skupin utkávaly o deváté až jedenácté místo. Devátou příčku ukořistily Strakonice, desátá skočila Sadská, jedenáctá Olomouc a na dvanáctém místě skončila na NF ústecká Sluneta. Své zápasy o umístění dohrávali i poražení čtvrtfinalisté, když pátá skončila nakonec Ostrava, protože výhrou 49:40 odsunula na šestou příčku Tygry Praha. Sedmé pak skončily Žabiny, když vyhrály nad Jičínem 46:43 a ten se tak musel spokojit s osmým místem.

 

Souboj poražených semifinalistů vyšel lépe domácím Chomutovu, který se oklepal z nepříjemné semifinálové prohry a zvítězil nad Karlovými Vary 73:58. Výhru na celém turnaji si připsal Hradec Králové, který přehrál ve finále nakonec stříbrný HB Basket 66:38.

 

Festivaly

 

Dvanáct účastníků měl i Festival chlapců U13 v Litomyšli, kde byly se stejným herním systémem rozděleny celky do čtyř skupin po třech. Ze skupiny D prošel dál se dvěma výhrami Sokol Pražský, na druhém místě skončila domácí Litomyšl a na třetím nepostupovém skončili Válečníci z Děčína. Skupina C byla nejlepší pro Tygry JBC Brno, kteří skončili první, Roudnice nad Labem skončila druhá a TJ Svitavy musely do skupiny o 9.-12. místo. V „béčku“ kralovala Lokomotiva Plzeň se dvěma výhrami, druhý skončil celek Příbora a na třetím místě skončili Sršni Písek. A ve skupině A vyhrála Opava, druhá skončila Sparta Praha a třetí Orli Prostějov.

 

Orli ale pak zářili ve skupině o umístění a tři následující výhry jim přinesly konečnou devátou příčku. Desátí skončili Sršni Písek, jedenácté Svitavy a dvanáctí Válečníci z Děčína.

 

Postupující ze skupiny se utkali ve čtvrtfinále, ze kterého prošly do bojů o medaile tyto týmy: Opava (výhra nad Roudnicí 76:31), Plzeň (výhra nad Litomyšlí 71:33), Tygři JBC Brno (výhra nad Spartou 67:53) a Sokol Pražský (výhra nad Příborem 69:44).

 

Mezi nepostupujícími čtvrtfinalisty se pak nejvíce dařilo domácí Litomyšli, která urvala dvěma těsnými výhrami páté místo. Šestý skončil celek Příboru, sedmá Sparta Praha a osmá Roudnice nad Labem.

 

Semifinále bylo jasnou záležitostí Sokola Pražského (výhra 69:47 nad Brnem) a Plzně (výhra 65:47 nad Opavou). Poražení semifinalisté si to poté rozdali o třetí místo a bronz po výhře 68:57 urvala Opava. Finále bylo pravou bitvou, ale jako silnější se nakonec ukázala Plzeň, která přehrála Sokol Pražský 67:54.

 

 

Konečné výsledky

 

1. BK Lokomotiva Plzeň

2. Sokol Pražský

3. BK Opava

4. Tygři JBC Brno       

5. ADFORS Basket Litomyšl 

6. TOROLA Basket Team Příbor 

7. BA Sparta Praha       

8. BA Roudnice nad Labem

9. BCM Orli Prostějov   

10. TJ Svitavy   

11. Válečníci Děčín

12. Sokol Sršni Písek

 

MVP (nejužitečnější hráč turnaje)

 

Tomáš Šindler (BK Lokomotiva Plzeň)

 

Nejlepší střelec

 

Jakub Ševčík (BCM Orli Prostějov)

 

1. All-star team

 

Samuel Macht (BK Lokomotiva Plzeň)

Ondřej Pánek (Sokol Pražský)

Jakub Zajíc (Sokol Pražský)

Pavel Czudek (BK Opava)

Jan Glabazňa (BK Opava)

 

2. All-star team

 

Martin Pospíšil (Tygři JBC Brno)

Jonáš Brýdl (ADFORS Basket Litomyšl)

Vojtěch Pustějovský (TOROLA Basket Team Příbor)

Dominik Smělý (BA Sparta Praha)

Josef Repka (BA Roudnice nad Labem)

 

Podle úplně stejného klíče se hrálo i v Brandýse nad Labem na Festivalu dívek U13. Tam ze skupiny A prošel dál celek DBaK, druhé skončily Pardubice a třetí domácí Brandýs. Ve skupině B zvítězily minižačky Trutnova, druhý skončil celek Prostějova a třetí Benešov. Skupina C nejlépe vyšla týmu KP Brno, druhé skončily hráčky Slovanky a třetí Studánka Pardubice. A v neposlední řadě v „déčku“ prošly dál Klatovy z prvního místa a Ostrava z druhého, třetí skončily Čelákovice.

 

Z nepostupujících týmů se v dohrávkách dařilo nejvíce domácímu Brandýsu, který skončil na devátém místě po třech výhrách, desátá příčka patří Benešovu, jedenáctá Čelákovicím a dvanácté jsou dívky Studánky Pardubice.

 

Ze čtvrtfinále prošly do bojů o medaile týmy Slovanky (výhra nad DBaK 67:44), Loko Trutnov (výhra 41:38 nad Ostravou), KP Brno (výhrad 39:22 nad SŠB Pardubice) a Klatovy (výhra 63:44 nad OP Prostějov).

 

Poražené čtvrtfinalistky pak dohrávaly utkání o 5.-8. místo a nejvíce se zde dařilo Prostějovu, který skončil pátý a odsunul za sebe šestou Ostravu, sedmé DBaK a osmé Pardubice.

 

Ze dvou vyrovnaných semifinále prošly do souboje o zlato celky Trutnova (výhrad 55:50 nad Slovankou) a Klatov (výhra 59:53 nad KP Brno). Bronz nakonec ukořistilo KP, které si poradilo v duelu o bronz se Slovankou 43:31. Vyrovnané bylo i finále a Trutnov získal zlato až po bitvě a výhře 63:58.

 

Konečné výsledky

 

1. Loko Trutnov

2. BK Klatovy

3. KP Brno

4. Slovanka

5. TJ OP Prostějov 

6. Ostrava 

7. DBaK       

8. SŠB Pardubice

9. BK Brandýs   

10. BC Benešov   

11. Basketbal Čelákovice

12. Studánka Pardubice

 

 

MVP Turnaje

 

Tereza Plašilová

 

ALL STARS TURNAJE

 

Markéta Nováková

Sofie Simičová

Anna Týfová

Sára Kárásková

Lucie Makrlíková


Vrcholné akce minibasketbalu jsou financovány z prostředků MŠMT.